Cilt Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Çok sık hava değişimine maruz kalmış olmak cildimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Cilt kuruluğu bir çoğumuzun yaşadığı bir sıkıntıdır. Peki bunu engellemenin yada en aza indirmenin yolları neler?

1 – Banyo süresi
Özellikle kış  mevsiminde çok uzun süreli sıcak banyo alışkanlığından vazgeçmenizde yarar var. Çünkü 10 dakikadan uzun su teması ciltte kuruluğun oluşmasına yol açabilir. Çok sıcak suyla ve ve hergün yıkanmak cilt kuruluğu yaşamanıza neden olur. Bu yüzden haftada 2 yada 3 kez yıkanmak daha doğru. Ve suyun sıcaklığı 36-40 derece arasında olmalı. Banyo süreniz 5 dakikadan fazla olmamalı.

2 – Oda sıcaklığını
Kış aylarında yaşamış olduğumuz ortamı ısıtırken aslında ortamın nem oranını azaltmış oluyoruz. Buda cilt sağlığı açısıından olumsuz etkilere yol açıyor. Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı 21-25 derece arasında olmalı. Çünkü daha yüksek derecelerde nem oranı çok düşmüş oluyor. Eğer ortamın nem oranını ölçme imkanınız varsa 30-50 arasında olmasını sağlamalısınız.

3 – Kese yapmayın
Banyo yaparken kimyasal içerikli sabun yada duş jeli yerine daha kremsi formda cilt temizleyicileri tercih etmelisiniz. Ayrıca kış aylarında kese yada lif kullanımını en aza indirmelisiniz. Çünkü bu cildinizi tahriş edebilir. Bunlar yerine taneli formdaki peeling ürünleri ile elle uygulama yapmanız daha doğru olacaktır. Yaz ayşarında ise ter ve yağ oranı ciltte daha fazla olacağı için çok sık olmamak şartı ile kese ve lif uygulaması yapılabilir.

4 – Nemlendirici ürünlerin kullanımı
Banyo sonrası kullanılan nemlendiricileri ilk 5 dakika içerinde cilt henüz nemli iken uygulanmalıdır.

5 – Güneş koruyucular
Güneş koruyucuları sadece yaz mevsiminde değil kışında dışarı çıkarken kullanmalısınız. Cilt yapınıza göre en az 30 koruma faktörlü güneş koruyucuları kullanmadan dışarı çıkmamalısınız.

6 – Atkı ve eldiven kullanımı
Soğuk ve rüzgarlı kış günlerinde atkı ve eldivensiz kesinlikle dışarı çıkmamalısınız. Özellikle çok hassas olan ağız bölgesini korumak için kış mevsiminde atkı şart.

7 – Peeling ve yüz kesesi
Yüz temizliği için için günde 2 kez ılık su ile yüzünüzü yıkamak ve krem,köpük gibi temizleyicilerin kullanılması yeterli olacaktır. Yüzünüzü tahtiş edecek peeling yada kese uygulamaları yerine nem maskeleri daha doğru tercihtir.

8 – Dudaklarınıza koruyucular
Özellikel kış mevsiminde soğuk ve rüzgarın etkisi ile dudaklarda kuruluk ve çatlaklar oluşmakta. Sürekli kuruyan dudakları nemlendirmek için farkında olmadan yalamak daha fazla kurumasına ve hatta egzama oluşmasına neden olmakta. Bunu önlemek için günde birkaç kez yağ bazlı nemlendirici balsamlar sürerek dudaklarınızı bu olumsuz etkilerden koruyabilirisiniz.

9 – Ellerin yıkanması
El temizliği konusunda ıslak mendil, kolonya, el dezenfektanı yerine gliserin ve nemlendirici özellikli katı sabunları tercih etmeniz daha doğrudur.El yıkama konusundada ılık su tercih edilmeli ve günde 4-5 defadan fazlayı geçmemeli. Elllerinizi yıkadıktan sonra nemlendirici kremler sürmeyi ihmal etmemelisiniz.Temizlik yaparkende deterjan, tuz ruhu, çamaşır suyu gibi kimyasal içerikli maddeler kullanırken eldiven kullanmaya dikkat edin.

10 – A,C,E vitaminleri
Kırmızı ve turuncu besinler antioksidan açısından zengin olduğu için cilt sağlığı açısındanda çok faydalıdır. Cilde parlaklık ve nem sağladığı için bol bol tüketilmelidir. Ayrıca günde 2 litre su içmenizde cilt sağlığı için çok yararlıdır.

11 – Pamuklu giysileri tercih edin
Cilt kuruluğunu önlemek için giysilerinizede çok dikkat etmelisiniz. Terlemenize yol açan sentetik yada naylon kıyafetler yerine yumuşak yapılı pamuklu giysileri tercih etmelisiniz.

Bu yazılarıda okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir