Su içsen yarıyor mu? Metabolizma hızını arttırabilirsin!

Su içsen yarıyor mu- Metabolizma hızını arttırabilirsin
Su içsen yarıyor mu- Metabolizma hızını arttırabilirsin
Metabolizmanın Hızlanması İçin Yemelisin

Bunun için öncelikle en çok uygulanan yanlışlardan birinin tekrar altını çizmek gerek. Şok diyetler ve besinsiz kalmak evet seni zayıflatır, ancak uzun vadede çok daha fazlasını almana sebep olur. Herkes bunu söylüyor ama sebebinin ne olduğu pek vurgulanmıyor. 15 kilo verdim ama 3 ayda da geri aldım hikayelerinden eminim bolca duymuş hatta belki tecrübe de etmişsindir.

Sorun şu ki, şok diyetler vücudu besinsiz bırakır, yani günlük ihtiyacının çok altında kalori ve besin alırsın ve çoğu zaman sağlıklı yaşam için gerekli olan tüm besin içerikleri mineral ve vitaminler bu diyetlerde bulunmaz. Aç kalan vücut erişebildiği en hızlı enerjiye dönüşebilir şeyi, yani kasları yakar. Evet tartıda eriyip giderken aslında giden şey ağırlıklı olarak kaslarındır.

Vücudunda bulunan kas hacmin harcadığın kaloriyi birebir etkiler. Ne kadar çok kasın varsa o kadar çok kalori yakarsın. Şok diyet sonrası metabolizman yavaşlar, normal yemeye başladığında bu sefer eskisi kadar dahi yakmıyor olursun, hımbıllık ve bitkinlik seni bırakmaz. Bu durumda uzmanların önerisi hiç hareket etmeden yaktığın kalori miktarı olan “bazal metabolizma” harcaması kadar günlük kalori almandır.

Örneğin 30 yaşında ve 65 kilo bir kadın ortalama 1300-1500 kalori yakar. Bu rakam erkeklerde 1700-1900’dür. Bu yaşa kiloya ve cinsiyete göre değişir. İnternette oldukça doğru sonuçlar elde edebileceğin hesap sistemleri mevcut. Bu kaloriyi de besleyici ve sağlıklı şeylerden alman gerekir, yani 1 mc donalds menüsüyle gün geçirdiğinde yine sana bir faydası yok. Elbette arada kaçamaklar yapmak güzel, ancak ne kadar az o kadar iyi.

Şok diyetin ikinci etkisi ise vücudu koruma moduna soktuğundan gerçekten yediğin her lokmayı yağa dönüştürüp depolamaya itmesidir. Yani sadece metabolizma hızın düşmez, o verdiğin kilolar yağ kütleleri halinde geri döner.

Su içsen yarıyor mu- Metabolizma hızını arttırabilirsin
Su içsen yarıyor mu- Metabolizma hızını arttırabilirsin
Ağırlık Çalışmalısın

Aynen öyle, kadın erkek fark etmez ağırlık çalışmak vücuttaki kas ağırlığını arttırmanın en iyi yoludur. Ağırlık çalışmak denildiğinde insanın aklına hemen spor salonları geliyor, ancak tercih etmiyorsan tek yolu kesinlikle bu değil. Evde edineceğin bir set ağırlık, yoksa iki su dolu pet şişe ve kendi vücut ağırlığını kullanarak düzenli ağırlık çalışabilirsin.

Youtube harika egzersiz videolarıyla dolu. Özellikle vücut ağırlığı kullanılarak yapılan pilates, yoga gibi egzersizlerle günde sadece yarım saatini ayırarak çok daha hızlı bir metabolizmaya sahip olabilirsin.

Yapılan araştırmalarda 3 ay boyunca haftada 3 gün 1’er saat egzersiz yapan kadınların hiç spor yapmadıkları günlerde dahi 100 kalori daha fazla yakmaya başladığını göstermiş. Yani uyurken bile zayıflama söylemi doğru, sadece mucize haplarla değil biraz emek vererek oluyor.

Su içsen yarıyor mu- Metabolizma hızını arttırabilirsin
Su içsen yarıyor mu- Metabolizma hızını arttırabilirsin
Kaliteli Protein Tüketmelisin

Ağırlık çalışmanın faydasını en kısa sürede görmek istiyorsan mutlaka kaliteli protein tüketmelisin. Çünkü kasların yapıtaşı proteindir.  Kaliteli protein nedir peki?  Bol yağlı kırmızı etler, şişlere geçirilmiş adanalar, soslu yoğurtlu tereyağlı kebaplar değil maalesef. En başta yağlı balıklar geliyor. Peki oradaki yağ neden makbul diye sorarsan da sebebi yağın da vücut için yararlı olanı ve olmayanı var. O hep ortalıkta konuşulan omega 3 gerçekten kalorisi diğer yağlar kadar yüksek olsa da vücuduna iyi geliyor ve vücutta bulunan enfeksiyonların azalmasını sağlıyor.

Elbette abartmamak lazım, ancak somon veya sardalye yerken balığın kendi yağından korkmana gerek yok. Bu aynı zamanda kalp ve damar sağlığın için de önemli bir konu. Hayvansal yağlar damar çeperlerinde de birikim yapar ve zamanla kalp krizine ve tansiyon hastalığına sebep olabilir. İyi yetiştirildiğinden emin olduğun kümes hayvanlarını da, taze ama yağsız yerlerinden tercih ettiğin kuzu ve danayı da tüketebilirsin. Ancak unutma her 100 gram kırmızı et yerine 200 gram tavuk veya 300 gram balık yiyebilirsin.

Su içsen yarıyor mu- Metabolizma hızını arttırabilirsin
Yeterince Dinlenmelisin

Vücudu olağanüstü halde koruma moduna iten en önemli sebeplerden biri aşırı yorgunluktur. Vücut aşırı aktivite, yorgunluk ve uykusuzluk durumunda minimum harcamaya çalışır çünkü yeterince dinlenmiyordur.

Bu sebeple uzun süre uykusuz kaldığımızda kafamızı kaldıramaz, normalde yapabildiğimiz şeyleri yapamaz hatta aklımız çalışmaz olur. Yorgun vücut minimum kalori yakar, uykusuz kalan kişiler bir de daha çok yemeye yatkın olurlar aynı sebepten, çünkü vücut bu olağanüstü durum için depolamak ister. Aynı şok diyetlerin etkisi gibi yediğiniz her şey size yarar.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.