Sivrisinek kovucular ve sivrisinek ısırığı tedavi yöntemleri

Sivrisinek kovucular ve sivrisinek ısırığı tedavi yöntemleri
Sivrisinek kovucular ve sivrisinek ısırığı tedavi yöntemleri
Baş belası sivrisinekler! En iyi sinek ısırığı tedavileri ve sinek savar önerileri…

Geçen gün NBC haberlerinde sivrisinek savar olduğu iddia edilen bir telefon uygulamasının testini izledim. Hiç kimyasal içermemesi ve ses frekanslarıyla sivrisinekleri uzaklaştırdığı iddia edilen bu uygulamanın işe yaramadığını görmek üzücü bir tecrübe oldu.

Sivrisinekler yazın en keyifli anlarını cehenneme  çevirebiliyor!

Peki gece uykunuzda size sivrisinekler saldırdı ve sabah uyandığınızda her yeriniz ısırık içinde. Yorgunluktan akşam ziyafetini hissetmemişsiniz bile. Maalesef yakın zamanda benim de başıma gelen bu durum çok sevimsiz.

Sadece sağ kolumda 62 tane ısırık saydığım sivrisineklerin ziyafeti sonrası yatak odamda katliam başlattığımdan emin olabilirsiniz. Ancak günlerce etkisi geçene kadar kaşımadan o sinek ısırıklarıyla yaşamaya çalışmak korkunç bir durum.

Sivrisinek ısırığı tedavisi

1- Gündüz için kaşıntıyı önlemek amacıyla düşük dozlu antihistaminik ilaçlar kullanabilirsiniz.

2- Gece sizi ağırlaştırıp uykunuzun gelmesi rahatsız etmiyorsa daha yüksek dozlu antihistaminik kullanabilirsiniz.

3- Eğer deniz kenarındaysanız denize girmek ısırık şişliklerini azaltacak ve kaşınızı rahatlatacaktır. Ancak aynı etki havuz için geçerli değil. Tam tersine klorlu su tahriş ederek sıkıntınızı arttırabilir.

4- Anlık kaşıntılar için Fenistil Jel ve benzeri antihistaminik içerikli merhemler kullanabilirsiniz.

5- Eğer kaşıntı dayanılmaz ise içeriğinde düşük dozlu kortizon olan krem veya merhemleri deneyebilirsiniz.

6- Ancak bu aşamadaysanız en doğrusu bir dermatoloğa görünmeniz olacaktır. Kortizon ve antihistaminik bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir bu yüzden önceden kullanmadıysanız dikkatli olmanız gerek.

7- Çocuğunuza herhangi bir ilaç veya merhem kullandırmadan önce mutlaka çocuk doktoru ile görüşün.

Elbette en güzeli hiç bu aşamaya gelmeden öncelikle ısırılmaktan korunmak. Sprey sinek ilaçları oldukça etkili ve evet yatacağınız odayı ilaçlayıp uyumadan önce 2-3 saat havalandırırsanız sağlıklı bir çözüm olabilir.

Ancak eğer kaldığınız yerde sineklerin tekrar girmesine engel olacak tel sistemi yoksa bu işe yaramayacaktır. Sakın ama sakın ilacın kokusuz ve insana zararsız olduğu gibi yanlış bilgilendirmelerle ilaçlama sonrası havalandırılmamış odada bulunmayın. Evet sizi öldürecek düzeyde bir kimyasal yok ama bu ciğerlerinize zarar vermediği anlamına gelmiyor.

Sivrisinek ısırığına karşı korunma yöntemleri

1- Sivrisinekler en çok günbatımı ve sonrasında aktif olurlar. Bu saatlerden itibaren kapalı alanlarda bulunmak çözüm olabilir.

2- Elbette tatilde veya bir yaz akşamında sürekli kapalı alanlarda olma şansınız ve isteğiniz olmayabilir. Bu durumda sinek savar losyon ve spreylere başvurabiliriniz. Ancak bu sprey ve kremlerin en etkililerinin DEET adlı ve fazla kullanıldığında zehirleyebilen bir kimyasal madde içerdiğini unutmayınız.

3- Limon otundan elde edilen Sitronella maddesinin doğal bir sineksavar olduğu söylense ve daha natürel merhem ve losyonlarda bulunsa da çok etkili değil.

4- İşe yarayan ve daha doğal bir alternatif isterseniz limon ve okaliptüs yağının karışımını kullanabilirsiniz.

5- Eğer güneşlenmek istiyorsanız ve güneş koruyucu kullanacaksanız unutmayın ki güneş koruyucuyu her iki saatte bir yenilemeniz gerekiyor. Ancak sivrisinek savarı sadece bir defa sürmeniz gerekiyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.