Kuru Meyveler Sağlıklı mı?


Kuru Meyveler Sağlıklı mı?
Kuru Meyveler Sağlıklı mı?
Kuru incir, kuru kayısı, gün kurusu, kuru erik , kuru üzüm gibi meyveler soğuk havalarda daha fazla tercih edilmekte. Tatlı isteğini bastırdığı için özellikle diyet yapanların favori ara öğünlerindendir kuru meyveler. Ancak raf ömrünün uzun olabilmesi adına şeker ilavesi yapılan ürünler sağlığınızı aslında daha çok tehlikeye atmakta.

Hangi Kuru Meyveler Yenmeli ?

Eğer mevsimindeyseniz kuru halini yemek yerine yaş meyve hali ile tüketmeniz her zaman için daha faydalıdır. Ama mevsimi dışında kurutulmuş hallerini de yemeniz tabiki fayda sağlayacaktır.

Eğer meyveleri kendi imkanlarınızla kurutup depolamamış sanız dışarıdan satın alacaksanız üzerindeki etiketi çok dikkatli okumanızı tavsiye ederiz. Besin etiketinde glikoz şurubu, şeker, fruktoz şurubu, pudra şekeri yada mısır şurubu içerdiği yazıyorsa sakın o meyveleri tüketmeyin.

Görsel Kuru Meyveler Ne Kadar Sağlıklı ?

Yada görsellik yada lezzet katmak amacı ile çikolata kaplı olan kuru meyveler aslında vücudunuz için faydadan çok zarar sağlayacaktır. Meyvenin kendi şeker oranına ilaveten ekstra şeker katılması yüksek tansiyon, şeker hastalığı yada obezite gibi rahatsızlıklara yol açmakta ne yazık ki.
Kuru Meyveler Sağlıklı mı?
Kuru Meyveler Sağlıklı mı?
Paketli ürünleri etiketlerinden kontrol etme imkanımız olduğu için alışveriş yaparken açıkta satılan kuru meyvelere yönelmemenizi tavsiye ederiz. Fiyat açısından açıkta satılanlar ambalajlılara oranla daha uygun olabiliri fakat içeriğini kontrol edemediğimiz için sağlığımızı tehlikeye atmaya hiç gerek yok. Ayrıca ürünlerin son kullanma tarihi hakkında bir bilgi edinemeyeceğiniz için bu açıdanda oldukça tehlikeli.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.