Kışın Evinizi Ferah Tutma Yolları Nelerdir ?

Kışın Evinizi Ferah Tutma Yolları
Kışın Evinizi Ferah Tutma Yolları
Eğer gün içerisinde evde yoksanız tüm gün havalandırılmayan ev temiz hava girmediği için birçok hastalığa davetiye çıkarır maalesef. Kapalı ortamlarda havasızlıktan dolayı sağlık problemleri daha sık yaşanır. Peki kışın evinizde kapalı ortamın aza indirmenin yolları neler?

Kış aylarında üşümemek için mutlaka çeşitli ısınma araçları kullanılır. Bizi soğuktan koruyor olması açısından güzel fakat ortamdaki havayı kuruttuğu içinde sağlık açısından kötüdür maalesef. Kuruyan hava üst solunum yollarını olumsuz etkilemekte. Bu nedenle ortamdaki havayı nemlendirici cihazlar ile olması gereken seviyeye getirebilirisiniz.

Ayrıca evdeki nem oranının da çok fazla olmamasıda önemli. Evin içinde kurutulan çamaşırla nem problemine yol açar. Bunu önlemek içinde çamaşır kurutma makinalarından faydalanabilirsiniz.

Kışın Evinizi Ferah Tutma Yolları
Kışın Evinizi Ferah Tutma Yolları
Tabiiki tüm bunlar evi doğal yollarla havlandırmakla bir tutulamaz. Mümkün olduğunca pencere yada kapıları açarak gün içerisinde evinizi havalandırmalısınız. Eğer klimanız varsa havalandırma özelliğinden yararlanıp hava sirkülasyonunu pencere açmadanda sağlayabilirsiniz.

Ama klimanın fayda sağlaması içinde klima filtrelerinin temizliğinin sıklıkla yapıldığından emin olmalısınız. Aksi takdirde filtrelerde biriken toz havayı dahada kötü hale getirecektir.

Temizlik yaparken de çok ağır kokulu temizlik malzemeleri yerinde daha hafif ve doğal kokulu olanları tercih etmelisiniz. Çünkü ağır kokular havasız bir ortamda sizi oldukça rahatsız edecektir.

Kışın Evinizi Ferah Tutma Yolları
Kışın Evinizi Ferah Tutma Yolları
Hava temizliği konusunda bitkilerden de yardım alabilirsiniz. Bitkileri sadece ev dekorasyonu konusunda değil sağlık ve temizlik amacıyla da kullanabilirisiniz. Bunun için en uygun bitkiler aloe vera , devetabanı, kasımpatı, paşa kılıcı, kurdele çiçeği ve duvar sarmaşığıdır. Bu bitkiler evin havasını temizleyici özelliktedir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.