Yaşasın Tatil! Acaba Çeşme’de hangi plaja gitsek?

Yaşasın Tatil! Acaba Çeşme’de hangi plaja gitsek?
Yaşasın Tatil! Acaba Çeşme’de hangi plaja gitsek?
Tatilde Çeşme’ye mi gidiyorsunuz? O zaman plaj seçmenin tam zamanı! bu yazın kristal denizi, incecik kumlu plajları ve her zevke hitap eden aktiviteleriyle Çeşme sizi bekliyor.

Soğuk Suda yüzemem diyenler…

O zaman mevkii olarak Çeşme’nin kuzey tarafındaki plajlardan vazgeçmeyeceksiniz. Ilıca plajı, Küçük Ilıca plajı veya Boyalık Plajı sizin için doğru tercih olacaktır. Bunun yanında gürültüden, kalabalıktan korkmam bilakis severim diyorsanız Aya Yorgi’deki beach clublardan herhangi biri de sizi için uygun olabilir. Ancak şimdiden uyaralım; Aya Yorgi daha korunaklı bir koy olduğundan bir süre sonra suyun üzeri güneş yağı tabakasıyla kaplanabiliyor.

Ilıca mevkiinde genel olarak beach club konsepti yok. Eğer şezlong ve şemsiye de istemem derseniz herhangi bir ücret de ödemiyorsunuz. Ancak eğer isterseniz şezlong başına 25 TL ödemeyi gözden çıkarmanız gerekiyor. Su ılık, plaj geniş ve sahil ne kadar kalabalık olursa olsun her zaman rahatlıkla yüzebiliyorsunuz. Suyu sığ ve denizin tabanı kum olduğundan çocuklu aileler için ideal olabilir. Ancak meşhur kuzey rüzgarı şiddetli estiğinde kumsalda oturmak oldukça rahatsız edici olabiliyor.

Aya Yorgi tarafına giderseniz beach clublardan herhangi birine giriş kişi başı 30TL’den başlıyor. Ayrıca ortalama 20TL otopark ücreti var.  Bol müzik, renkli kokteyller ve akşamüzeri partileri için ideal lokasyon.

Hem windsurf yaparım hem de plajda takılırım diyenler…
Hem windsurf yaparım hem de plajda takılırım diyenler…
Hem windsurf yaparım hem de plajda takılırım diyenler..

O zaman sizi direkt olarak Alaçatı surf merkezlerinin olduğu bölgeye alalım. Bölgeni her iki kıyısında da okullar mevcut. Bireysel dersler saati 150-250 TL arası değişiyor. Paket olarak satın alırsanız veya kalabalık bir grupla eğitimi tercih ederseniz fiyatlar düşüyor.

Yapmayı biliyor ve malzeme kiralamak istiyorsanız da saatlik, yarım günlük ve tam gün seçenekleri mevcut. Kiralayacağınız malzemeye, süresine ve kiraladığınız okula göre değişen saatlik kiralama ücretleri ortalama ders fiyatlarının yarısı kadar. Surf okullarının arasındaki bölgelerde cici cafeler ve bol miktarda şezlong mevcut.

Çeşmenin genelinin aksine buradaki şezlonglar için ücret alınmıyor. Denize girebileceğiniz alan Alaçatı Port’a doğru köşede küçük bir alan olmakla bir, eğer siz veya bir yakınınız ders alırken takılmak için çok keyifli. Surf yapanları izlerken buzlu milk shake’inizi veya kahvenizi yudumlayarak güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle hafta sonları olan mini partiler de cabası!

Hem windsurf yaparım hem de plajda takılırım diyenler…
Hem windsurf yaparım hem de plajda takılırım diyenler…
Kristal gibi berrak sulardan başkasında yüzmem diyenler…

Alaçatı ve Çiftlikköy özerinden ulaşılabilen güney plajları o zaman tam size göre. Ancak baştan uyaralım bu plajların suyu gerçekten çok soğuk! Genelde güney plajlarının tamamı beach club konseptinde. Girişler yine 30TL civarı ve 20TL otopark ücreti var. Genellikle kaliteli down tempo müziklerin çalındığı bu plajlar cool ve Aya Yorgi ve Ilıca mevkiine göre daha sakinler. Denizin Ilıca’dakinin aksine hızla derinleştiği bu plajlarda yüzmek gerçek bir keyif… Geçtiğimiz sene Mehmet koyuna açılan Kum Beach, Çiftlikköy’den geçerek ulaşabileceğiniz Fun Beach, bu yılın en trend plajı olan Ovacık’taki Before Sunset bunlardan sadece bir kaçı…

Plaj istemem suya tekneden atlarım diyenler…
O zaman iki opsiyonunuz var: ya yat kiralayacaksınız, ya da toplu tekne turlarına katılacaksınız. Yatı Çeşme merkezdeki yat charter şirketlerinden kiralayabilirsiniz. Toplu tekne turlarına da yine Çeşme merkezden ulaşabilirsiniz.

Çeşme merkez sahilinde pek çok günü birlik tur teknesi bulunuyor. Yakın mesafedeki koyları gezen ve gittiğiniz koylarda yüzebileceğiniz bu turlar gerçek bir Çeşme klasiği. Gözünüze kesen bir tanesi ile pazarlık edebilir ve öğle yemeği dahil turlardan birine katılabilirsiniz. Bol miktarda turist,  yüksek sesli ve tempolu müzik ve hatta mezdekeyle göbek atmak isteğindeyseniz doğru adrestesiniz.

Elbette Çeşme’de daha pek çok lokasyon ve alternatif bulunmakta. Kalış süreniz uzunsa, arabaya atlayıp ıssız ve bakir koyları keşfe çıkabilirsiniz!
Yaşasın Tatil! Acaba Çeşme’de hangi plaja gitsek? Yaşasın Tatil! Acaba Çeşme’de hangi plaja gitsek? Reviewed by Tesettürlü Güzel on Aralık 03, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

reklam alanı
Blogger tarafından desteklenmektedir.