Çocuğunuzun Okul ve Sınav Başarısını Arttırmak İçin Yapmanız Gereken En Önemli Şey!

Çocuğunuzun Okul ve Sınav Başarısını Arttırmak İçin Yapmanız Gereken En Önemli Şey
Çocuğunuzun Okul ve Sınav Başarısını Arttırmak İçin Yapmanız Gereken En Önemli Şey
Hep çocuklara kitap alışkanlığı kazandırmamız gerektiği konuşulur ve tavsiye edilir. Çünkü okul demek kitap demektir. Çocuğunuz kitap okuma alışkanlığını ne kadar erken edinirse okul başarısının olumlu etkilenme olasılığı da o kadar yükselir.

Peki televizyonlar, tablet bilgisayarlar, telefonlar, bilgisayarlar bu kadar etrafımızı sarmışken ve hayatımıza girmişken bunu nasıl yapacağız? Teoride söylemesi kolay ancak pratikte uyaran çokluğundan uygulaması bu kadar zor olan bir şeyi nasıl gerçekleştireceğiz?

Öncelikle kitap okuyan ve bundan zevk alan çocuğun hayal gücü, anlama kabiliyeti ve hızı, yaratıcılığı, bilgi ve kelime dağarcığı hızla gelişir. Çocuk bir defa okumanın keyfini aldıktan sonra da bunu rahatlıkla alışkanlık haline getirebilir. Burada zorlayıcı olan kısım okumaktan zevk alma noktasına gelmektir.

Peki, tüm bunların okul ve sınav başarısıyla bağlantısı ne? Öncelikle kitap okumayı seven çocuk ders kitaplarına düşman olarak bakmaz. Akıcı ve hızlı okuma alışkanlığı geliştikten sonra okuduklarını çok daha hızlı anlamaya başlar.

Yazıları düzgünleşir ve kelime dağarcıkları arttığı için ifadeleri anlamlanır. Soruları daha çabuk anlayan, cevapları daha kolay ve çabuk yazabilen, cümleleri sıralarken uzun süre düşünmek zorunda kalmayan çocukların sınav ve okul başarısı olumlu olarak etkilenir.

Yeni okumaya başlayan çocuk doğal olarak zorlanacak, kelime ve cümleleri tane tane okumak zorunda kalacak ve çok büyük ihtimalle ona zevkli gelmeyecektir. Ben ilk okuduğum kitabı ne kadar eziyetle bitirdiğimi dün gibi hatırlıyorum. Bu noktada vazgeçmeyip bunu keyifli hale getirmek için hem çocuğunuza hem de biz yetişkinlere büyük bir görev düşüyor.

1 - Çocuğunuz kitap okusun istiyorsanız öncelikle sizin de okuyor olmanız gerekir

Yaz tatilinde okuması için verilen kitapları okumadığı için çocuğunuza kızmak çok kolay değil mi? Çocuklar her türlü konuda öncelikle ebeveynlerini model alırlar. Eşiniz ve siz tüm boş vakitlerinizi televizyon veya bilgisayar başında geçiriyorsanız, çocuğunuz sizin bir kez olsun elinize bir kitap aldığınızı görmüyorsa, bunun keyifli bir şey olduğunu nasıl öğrenebilir?

Elbette bu imkansız değil ama çok daha zor öğrenir. Bu sebeple eğer böyle bir alışkanlığınız yoksa çocuğunuzla beraber siz de kitap alışkanlığı edinin. Mutlaka ilginizi çekecek konular vardır. Aşk ve romantizmden hoşlanıyorsanız aşk romanları okuyun, veya tarih sizde merak uyandırıyorsa tarihi romanlar okuyun. Magazin, dedikodu okuyun ama mutlaka okuyun. Çocuğunuz sizi elinde kitapla görmeli.

Çocuğunuzun Okul ve Sınav Başarısını Arttırmak İçin Yapmanız Gereken En Önemli Şey
Çocuğunuz kitap okusun istiyorsanız öncelikle sizin de okuyor olmanız gerekir

2 - Çocuğunuzun zevk alacağı kitaplar edinin


Nasıl her kitap sizi açmıyorsa aynı şey çocuğunuz için de geçerli. Çocuğunuz hali hazırda okumak için istekli olduğu bir kitap, çizgi roman veya dergi önermiyorsa o zaman bu seçimi sizin yapmanız gerekli. Bunun için de çocuğunuzun ilgi alanlarına ve hayal gücüyle neler yarattığına dikkat etmeniz gerekir. İzlediği çizgi filmlere, kurduğu oyunlara özellikle ilgi gösterin.

Örneğin maceradan hoşlanıyorsa ona göre veya hayvanlara ilgi duyuyorsa ona göre kitaplar arayabilirsiniz. Gittiğiniz kitapçılardan fikir alın. O yaş grubunda ve o ilgi alanına göre en çok sattıkları kitaplar neler?

Yaşı küçükken bol resimli ve az yazılı kitaplar hoşuna giderken yaşı büyüdükçe hikaye ve yavaş yavaş roman tipi kitaplar seçebilirsiniz. Özellikle serisi olan kitapları deneyin. Severse karakterleri benimseyecek ve serinin devamını da büyük bir zevkle okuyacaktır.

Çocuğunuzun Okul ve Sınav Başarısını Arttırmak İçin Yapmanız Gereken En Önemli Şey!
 Çocuğunuzun zevk alacağı kitaplar edinin
3 - Evde okuma saatleri yaratın

Çocuğunuzla beraber okuma saatleri oluşturun. Okul dönüşü çocuğunuzun zihni yorgun olacak ve oyun oynamak veya sevdiği bir çizgi filmi izlemek isteyecektir. Bu sebeple okuldan gelir gelmez çocuğunuzu kitap okumaya yönlendirmeyin.

Gece yatmadan önce bunun için harika bir zaman. Hem siz evle ilgili işlerinizi yola koymuş olacaksınız, hem de çocuğunuz dinlenmiş, ödevlerini bitirmiş ve günü keyifli bir şekilde sonlandırmaya hazır olacak.

Hafif bir müzik açıp çocuğunuzun odasında o uyuyana kadar beraber kitap okuyabilirsiniz. Kitap okumak hızla uykusunu da getirecektir. Zaman zaman siz ona veya o size de kitabı okuyabilir. Bunu bir oyun haline getirin. Hem de beraber paylaştığınız özel anlarınız olsun.

Evde okuma saatleri yaratın
Evde okuma saatleri yaratın
4 - Eşiniz de bunun parçası olmalı

Tüm bunlara sadece siz değil eşiniz de katkıda bulunursa sonuç çok daha başarılı olacaktır. Gece okumalarını bölüşebilir veya günün farklı saatlerindeki okuma aktivitelerini yapabilir veya hep beraber bunu paylaşabilirsiniz.

Elbette sizin veya eşinizin buna ayırabileceği hiç zamanı kalmayabilir, bu durumda birinizden birinizin ilgileniyor olması hiç yoktan iyidir. Eğer koşullar gereği her ikiniz de bunu yapamıyorsanız bir aile büyüğü veya bakıcınızdan talep edebilirsiniz.
Çocuğunuzun Okul ve Sınav Başarısını Arttırmak İçin Yapmanız Gereken En Önemli Şey! Çocuğunuzun Okul ve Sınav Başarısını Arttırmak İçin Yapmanız Gereken En Önemli Şey! Reviewed by Tesettürlü Güzel on Aralık 03, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

reklam alanı
Blogger tarafından desteklenmektedir.