Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?Kısa bir süre önce yaşamış olduğumuz depremden kaynaklı uzun zamandır neredeyse unutmuş olduğumuz o korku geri döndü. Deprem sonrası artçılar devam ederken herkes deprem hakkında nasıl önlem almamız gerektiği konusunda bilgiler verir oldu. Tüm haberler, gündem bu konuda yoğunlaşmış durumdaydı. Ama ne yazık ki her konuda olduğu gibi bu konuda da üzerinden kısa bir süre geçer geçmez sanki hiç yaşanmamış gibi davranmaya devam ediyoruz. Deprem şuan gündem konusu olmayabilir asla olmasında ama tedbiri elden bırakmamakta yarar var. Çünkü her an yeniden olabilme ihtimali her zaman için geçerli. Ve hazırlık olmakta fayda var. Buda kolay ulaşabileceğiniz bir noktada bulunduracağınız deprem çantası ile mümkün.

Peki deprem çantamızın içinde neler olmalı?

1. Nüfus cüzdanı fotokopisi

2. Çabuk bozulmayacak ve su kaybını önleyecek olan konserve yada kuru gıdalar. Belirli sürelerde tarihleri kontrol edip taze olanlarla yenilenmeli. Ve tabiki su. Her aile bireyi için ayrı şişelerde.

3. Giyebileceğiniz mevsime uygun kıyafetler ve iç çamaşırı–mevsim geçişlerinde çantanızı hava şartlarına göre düzenlemelisiniz.

4. Yağmurluk

5. Tapu, sigorta, ruhsat,deprem poliçeleri, diploma gibi önemli belgelerin fotokopileri

6. İlk yardım çantası

7. Battaniye yada uyku tulumu

8. Düdük, çakı yada makas

9. Kağıt ve kalem

10. Pilli radyo ve uzun ömürlü yedek piller

11. Evcil hayvan besliyorsanız onun içinde yem ve temel ihtiyaçları


Çantanızı yaşadığınız yerde kolay ulaşabileceğiniz yerde muhafaza etmeli ve ihtiyaç anında yanınıza almalısınız.

Hiçbir zaman ihtiyaç duymamak dileğiyle..

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.