Yüksek Topuklu Ayakkabılarla Nasır Problemi


Nasır; el ve ayakta basma yada sürtünmeyle derinin kendi kendini koruma mekanizması oluşturmasıyla oluşur. Deri kalınlaşır ve zamanla ağrıya sebep olur. Topuklu ayakkabı kullanan bayanlarında en büyük problemlerinden biridir maalesef.


Nasır oluşmasının en önemli sebebi yanlış ayakkabı seçimidir. Uzun süre ayakta kalarak çalışmak zorundaysak ve topuklu ayakkabı giyiyorsak nasır yanı sıra ortopedik kusurlara da sebebiyet verir.
Ellerde oluşan nasırlar ise genelde ağır yük taşıyan, bahçe işleriyle uğraşan yada müzik aleti çalan kişilerde görülmekte.


Asidik özelliklerinden dolayı domates, limon, ananas gibi sebze ve meyveleri sürerek nasırlı bölgedeki sert dokuyu yumuşatıp eriterek alttaki dokuya zarar vermeden kolayca kazıyıp tedavi edebiliriz. 

Nasırlı bölgeyi yok ettikten sonra tekrarlamaması için düzenli olarak temizlenmesi ve nasıra sebep olan etkenlerden uzak tutulması gerekir.Ayaklarınıza yağlar ve nemlendiricilerle düzenli olarak bakım uygulamalısınız. Banyo sonrası zeytinyağı gibi doğal yağlarla masaj yaparak rahatlatmalısınız.


Ayakkabı seçerken de ayağınızı tam olarak kavrayan ayak parmaklarının içinde rahat edeceği ayakkabıları seçmeliyiz. Önü dar ve yüksek topuklu ayakkabıların çok uzun süre giyilmesi ayaklarınıza ciddi zarar vermekte. Topuk yüksekliği 30-35 mm’yi geçmemeli. Çünkü yürüme esnasında parmak ve topuklar için problem oluşmasına sebep olur.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.