Ameliyatlar
Anestezi ve Ağrı
Anne Sütü ve Emzirme
Aramıza katılanlar
Bebek Bakımı
Cinsellik
Gebelik ve Doğum
Gebelik ve Egzersiz
Kadın Hastalıkları
 Ana Sayfa  Hakkımızda  Kadromuz  Site Sözlüğü  İletişim  
 


Kadın Hastalıkları
Myoma Uteri (Uterus Myomları)
Uterus ( rahim ) düz kas liflerinden oluşmuş bir organdır.Myomlar bu düz kas liflerinden oluşan, yuvarlak şekilli, sert kıvamda, genellikle (%99,7) iyi huylu tümörlerdir.Uterusun herhangi yerinden (uterus gövdesi, rahim ağzı vb.) gelişip uterus içine ya da dışına doğru büyüme gösterebilirler.35 yaşındaki kadınların %33-35 inde myom bulunur.50 yaşındaki kadınlarda %50 oranında bulunmaktadır.Yaşla gelişen bu iyi huylu tümörler estrojen hormonu etkisiyle büyüme gösterirler.Yani estrojen hormonunun fazla olduğu 20-30’lu yaşlarda ve gebelik sırasında hızlı büyürler, menopoza doğru büyüme hızları azalır ve menopozdan sonra genellikle büyümeleri durur.Hatta menopoz döneminde bir miktar küçülebilirler ancak kaybolmazlar. Menopoz döneminde büyüyen myomlar da kanser riski artmıştır.Myomlar rahim içinde bulundukları yere göre adlandırılırlar. Subseröz myom rahim dışına doğru büyüme gösteren myomdur.İntramural myom rahim duvarı içinde büyür.Submuköz myom rahim içerisine doğru büyür ( hastaya en çok kanama şikayeti yapan myom tipi budur).Submuköz myomlar çok küçükken (1-3m) bile hastada aşırı adet kanamsına sebep olabilirler.Oysa ki subseröz myomların çok büyükleri (6-7cm) bile hasta tarafından hiç şikayet yapmadığı için fark edilmeyebilir. Myomlarda en sık görülen şikayet adet kanamalarının ve adet ağrısının artmasıdır. Kanamanın artması myom büyümesi ile paralel yavaş yavaş olduğu için kanamanın artışı hasta tarafından bazen ayırt edilemeyebilir.Myomlarda karın-kasık ağrısı, şişkinlik, drar sıklığında artış, büyük tuvalette zorluk (bağırsağa baskı yapanlarda ), kısırlık, düşük riskinde artış gibi başka şikayetler de görülebilir.Her myom, hastada aynı şikeyeti vermez.Myomun büyüklüğü kadar rahimde oluştuğu yer de şikayetlerde farklılığa neden olabilir. Örneğin 4cm’lik, rahim içine doğru büyüyen myom hastada aşırı kanama ve ağrı yaparken; aynı büyüklükte ancak rahim dışına doğru büyüyen 4cm’lik myom hastada hiçbir şikayete neden olmayabilir.

MYOMLARIN TEDAVİSİ:
Her myom tedavi gerektirmez.Aşırı kanama yapan, ağrı yapan, idrar yollarına fonksiyonlarını bozacak kadar baskı yapan, bağırsağa fonksiyonlarını bozacak kadar baskı yapan, kısırlığa neden olan, çok büyük olan (7cm’den büyük), hızlı büyüyen (kanser riski olduğu için) myomların tedavisi gerekmektedir.Menopoz doğal bir tedavidir.O nedenle hastayı menopoza
sokan ilaçlar (3 ya da 6 aylığına) myomlarda bir miktar küçülmelere neden olur.Ancak tedavi sona erince myom yeniden büyümeye başlar.Biz bu yöntemi sadece çok büyük myomlarda ameliyat öncesi,ameliyatı kolaylaştırmak için uyguluyoruz.Literatürde düşük doz doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımının myomların büyüme hızını yavaşlattığına dair çalışmalar vardır ancak bu etki doğum kontrol haplarının kanamayı azaltıcı etkisinden de kaynaklanıyor olabilir.
Bugün için problemsiz myomlar izlenir yani 5-6 ayda bir takip edilirken, probleme neden olan myomlarda ise maalesef ameliyat dışında iyi bir alternatif yoktur.

Kapalı ameliyat yapılabilir mi?
Laparaskopi denilen kapalı operasyon ancak 3-4cm den küçük ve rahim dışına doğru büyüyen myomlarda uygulanabilir; histeroskopi denilen kapalı operasyon rahim ağzından girilerek rahim içine doğru büyüyen küçük myomlarda uygulanabilir.Bu sınırlı durumların dışında operasyonun tam olarak yapılabilmesi, uterusun (rahmin) iyi tamir edilebilmesi, kan kaybının az olması ve operasyonun kısa sürmesi açısından myom operasyonları genelde açık cerrahi ile yapılır.Kesi yeri genelde sezeryende ki gibidir ancak büyüklüğü vakaya göre değişir. Hastanede kalış ortalama 2 gündür. Hasta diğer açık operasyonlarda olduğu gibi bir haftada yürüyüşlere 1 ya da 1,5 ayda spora başlayabilir.İleri yaşlarda ki (45 üstü) myom operasyonlarında myomla birlikte genelde rahim ve yumurtalıkların alınması tartışmalı olup bunun olumlu ve olumsuz etkilerinin hasta ile konuşulması gerekir.

  ÜYE GİRİŞİ
 
E-posta
Parola
 
Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
  İSTEK ve ÖNERİLERİNİZ
  Web sitemiz ile ilgili her türlü istek, öneri ve şikayetlerinizi bize iletebilirsiniz. İletişim kurmak için
Tıklayınız.
  E-BÜLTEN
 
Web Sitemiz ile ilgili yeniliklerden haberdar olmak için kayıt olunuz.
Adınız Soyadınız
E-posta Adresiniz
 
 
 
Ana Sayfa İletişim Kullanım Koşulları Gizlilik Sitemizi Tavsiye Edin  
 
© Yaşam ve Kadın 2008